İyon Detoks Sitesine Hoşgeldiniz. Size daha iyi hizmet verebilmek için web sitemizi yeniledik. Yeni tasarımımızı beğenmeniz dileğiyle...

media

Yıllardır yeşil çayın faydalarından bahsedilir. Ancak, tam olarak hangi konuda ne kadar faydasının olduğu hep gizli kalır. Birçok insan, gün içerisinde siyah çay yerine yeşil çayı tercih ederken, kendilerine sorulan "Neden yeşil çay içiyorsun?" sorusuna; faydalı olduğu için içtiği cevabını vermekten öteye gitmez. Aslında, neye faydası olduğu bilinmeden bile yeşil çay tüketmek vücudumuza önemli yararlar sağlar.

Gelelim, yeşil çayın bilinen faydalarına;

1- Yeşil Çay, Sağlığımızı Olumlu Yönde Etkileyen Birçok Etken Maddeye Sahiptir

Yeşil çay, sadece yeşil renkli bir içecek değildir. Biyoaktif bileşen yönünden oldukça zengin olan yeşil çay yaprakları, yüksek miktarda kateşin gibi çeşitli polifenoller içerirler. Bu polifenoller, yeşil çaya rengini veren ve yüksek miktarda antioksidan içeren moleküllerdir.

Bu polifenoller, vücudumuzdaki serbest radikallerin oluşumunu azaltarak hücreleri ve molekülleri çeşitli hasarlara karşı korurlar. Serbest radikallerin artması demek, erken yaşlanma ve çeşitli hastalıklara davetiye çıkarmak demektir.

Yeşil çayda bulunan bileşenlerden bir diğeri Epigalokateşin Galat olarak bilinen ve birçok bilimsel çalışmada vücudumuzu çeşitli hastalıklara karşı koruduğu ortaya çıkan bileşendir. Sağlık uzmanlarının yeşil çay tüketimini tavsiye etmesinin temel nedeni bu bileşendir.

2- Yeşil Çay Beyin Fonksiyonlarını Artırabilir ve Güçlendirebilir

Yeşil çay sizi sadece uyanık tutmakla kalmaz, aynı zamanda zihninizi de açar. Bu yeteneğini, içeriğindeki kafeinden alan yeşil çay, kahve kadar yoğun bir kafein içeriğine sahip olmadığı için, kahvenin yarattığı gerginlik ya da stres gibi durumları beraberinde getirmez. Kafeinin insanı uyanık ve zihnini açık tutma yeteneği, yeşil çayla sadece yeteri kadar sağlanır ve yan etkileri ortadan kalkar.

Zihnimizi açık tutmanın yanı sıra, yeşil çayın içeriğinde yer alan L-Theanine adlı amino asit, anksiyete bozukluklarının ortadan kaldırılmasına, anlamsız bir şekilde endişe sorunu yaşayanların sakinleşmesine yardımcı olur.

Birçok kullanıcı yeşil çay tüketiminin kahve tüketimine göre daha düzgün bir enerji artışı, zihin açıklığı ve benzer zihinsel rahatlamalar sağladığını belirtmiştir.

3- Yeşil Çay Yağ Yakımını Hızlandırır ve Fiziksel Performansı Artırırabilir

Herhangi bir "Yağ yakıcı" ek besinin içeriğine bakarsanız, muhtemelen yeşil çay içerdiğini göreceksiniz. Bunun nedeni, yeşil çayın yağ yakma etkisinin yıllardır biliniyor ve bilimsel olarak da kanıtlanmış olmasıdır. Yapılan bir bilimsel çalışmada, yeşil çay tüketen deneklerin %4 oranında daha fazla enerji sağladığı; bir diğer çalışmada ise, deneklerin normalden %17 daha fazla yağ yaktığı ortaya çıkmıştır.

Kişiden kişiye değişse de, yeşil çayın içeriğindeki kafeinin zihinsel faydalarının yanı sıra fazladan enerji sağlama özelliği de dikkat çekmektedir. Yağ asitlerini hareketlendirip yağ dokularından ayrılmalarını sağlayan kafein, bu sayede yağ asitlerinin enerji kaynağı olarak kullanılmasına olanak tanır. Yapılan 2 farklı araştırmada, kafeinin insan enerjisini ortalama olarak %11-12 oranında artırdığı ortaya çıkmıştır.

4- Yeşil Çayda Bulunan Antioksidanlar, Kansere Yakalanma Riskini Azaltabilir

Kanser dediğimiz hastalıklar, en basit haliyle “Hücrelerin kontrolsüz büyümeleri” olarak tanımlanır. Kanser, insanların ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan hastalıkları içerisinde barındırır. Antioksidantların kanserli hücrelere karşı önemli birer koruyucu olduğu bilinmektedir.

Yeşil çay, içerdiği çok güçlü antioksidantlar nedeniyle kansere karşı etkin bir koruma sağlayabilecek yetenektedir. Tabii bu durum insandan insana değişse de, genel kanı bu yöndedir.

Yapılan bazı klinik çalışmalar;

  • Yeşil çayı düzenli şekilde tüketen kadınlarda meme kanserine yakalanma riskinin %22 oranında düştüğünü göstermiştir.
  • Yeşil çayı düzenli şekilde tüketen erkeklerde prostat kanserine yakalanma riski %48 oranında düştüğünü göstermiştir.

Ayrıca, 69.710 Çin’li kadın üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, düzenli olarak yeşil çay kullanan deneklerde kalın bağırsak kanserine yakalanma riski %57 oranında azalmaktadır.

Diğer birçok araştırma, yeşil çayın farklı kanser türlerine yakalanma riskini etkin biçimde azalttığını ortaya koymuştur.

5- Yeşil Çay, İlerleyen Yaşlarda Beyninizi Alzheimer ve Parkinson’a Karşı Koruyabilir

Yeşil çay sadece kısa süreli zihinsel etkilere sahip kalmamakta; uzun vadede de beyin fonksiyonlarımızı korumaya yardımcı olmaktadır. Yaşlılıkla birlikte neredeyse kaçınılmaz hastalıklar durumunda olan Alzheimer ve Parkinson’a karşı, yeşil çayın etkin bir koruma sağladığı ortaya çıkmıştır.

Yeşil çayın içerisinde yer alan kateşin adlı polifenoller, sinir hücrelerini güçlendirmekte ve bunun sonucu olarak da yaşlılıkta karşılaşılan çeşitli zihinsel sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olabilmektedir.

6- Yeşil Çay Ağızda Biriken Bakterileri Yok Edebilir

Yeşil çay içerisindeki kateşin, diğer birçok olumlu etkisinin yanı sıra, ağız içerisinde biriken bakterileri öldürmeye de yardımcı olabilmektedir. Sadece mikroplara karşı değil, aynı zamanda grip gibi çeşitli virüslere karşı da kateşinin etkili olduğu bilinmektedir.

Streptokokus mutans, ağız içerisinde en sık rastlanılan ve en zararlı bakteri türü olarak bilinmektedir. Bu bakteri türü diş plaklarının, oyuklarının ve çürümelerinin başlıca nedeni olarak görülmektedir. Yapılan klinik çalışmalar, kateşinin bu bakteri türünün gelişimini durdurduğunu göstermiştir. Çeşitli diş macunlarının içerisinde yeşil çayın yer almasının temel nedeni işte bu durumdur.

Yeşil çayın ağız sağlığı ile ilgili bir diğer faydası ise, ağız kokusuna engel olmak özelliğidir.

7- Yeşil Çay, Tip 2 Diyabete Yakalanma Riskini Azaltabilir

Tip 2 diyabet, son 30 yılda insanlığın temel sorunları arasına girmiş ve günümüzde 300 milyon insanın hayatının parçası olmuş bir hastalıktır. 

Her yaşta karşılaşılabilen Tip 2 Diyabet, yaşam kalitesini ciddi şekilde düşüren ve her zaman ölüm riskini beraberinde getiren bir hastalık türüdür. “İnsülin Direnci” olarak da bilinen bu hastalık, vücudun ihtiyaç duyduğu insülinin yeterli miktarda üretilememesidir. Yapılan bir çalışma, yeşil çayın insülin duyarlılığını ortaya koymuştur.

Japonya’da yapılan bir diğer klinik çalışmada çıkan sonuç, yeşil çayın diyabete karşı etkisini ortaya koymuştur. Bu çalışmaya göre, düzenli şekilde yeşil çay tüketenlerin diğer insanlara göre %42 oranında daha düşük diyabet riski taşıdığı kanıtlanmıştır.

Bu konuda yapılan 7 klinik çalışmada toplam 286.701 denek kullanılmış ve sonuçta, yeşil çayı düzenli tüketenlerin diğer insanlara göre diyabete yakalanma riski %18 daha düşük çıkmıştır.

8- Yeşil Çay Kalp ve Damar Hastalıklarına Yakalanma Riskini Azaltabilir

Kalp ve damar hastalıkları, insan ölümlerinin en önemli nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan bazı klinik çalışmalar, yeşil çay tüketiminin kalp ve damar hastalıklarının etkilerinin bazılarını büyük oranda ortadan kaldırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Kalp ve damar hastalıklarının başlıca nedenleri arasında yer alan toplam kolesterol, kötü kolesterol ve trigliseritlere karşı yeşil çay önemli bir koruyucu olabilmektedir.

Yeşil çayın önemli bir özelliği de, kanın antioksidant kabiliyetini artırıp, kalp hastalıklarının önemli nedenleri arasında yer alan kötü kolesterol partiküllerinin oksidasyonuna karşı koruma sağlamasıdır.

Araştırmalar, yeşil çay tüketiminin kalp hastalığı riskini ortalama %31 oranında azalttığını ortaya koymuştur.

  • : Can Arslan
  • Sep 17, 2016
  • Yorumlar: 0
İlgili Ürünler
Yorumlar: 0

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir.*