İyon Detoks Sitesine Hoşgeldiniz. Size daha iyi hizmet verebilmek için web sitemizi yeniledik. Yeni tasarımımızı beğenmeniz dileğiyle...

media

Özellikle Akdeniz ve Ege kültürlerinde önemli bir yere sahip olan kızartma yemekleri, bazı uzmanlar tarafından kesin bir dille reddediliyor olsa da, genel kanı doğru yağı kullanarak hazırlanan kızartmaların sağlığa zararının olmadığı yönündedir. Kızartma yemeyi sağlıksız olarak gören uzmanların geneli, buna neden olarak kızartma yağının yarattığı sağlık sorunlarını göstermektedir.

"Sıvı yağlar, kızartmaya en uygun yağlardır" demek yeterli olmayacaktır. Çünkü sıvı yağ dediğimizde zeytinyağı, Ayçiçek yağı, fındık yağı, palmiye yağı, mısır yağı, soya yağı ve daha birçok yağdan bahsetmiş oluruz. Oysa ki, her sıvı yağ kızartma yemekleri için uygun değildir ve bunların bazıları kızartmada kullanıldıklarında, ciddi miktarda toksin üretmektedirler.

Önerilen Kızartmalık Yağlar:

Kanola Yağı

Yıllarca "Kanserojen" olduğu iddia edilen kanola yağı, aslında yanlış üretim tekniklerinin kullanılmış olmasından dolayı böyle bir suçlamayla karşılaşmıştır. Doğrusu ise, günümüzdeki tekniklerle üretilen kanola yağının en sağlıklı sıvı yağlar arasında yer aldığıdır.

Kanola yağının en önemli iki özelliği; çok hafif olması ve çok yüksek ısılara dayanabilir olmasıdır. Bu iki özellik, tek başlarına bile kızartma için uygun bir seçenek oluşturmaktadır.

Kanola yağının yetenekleri bunlarla sınırlı değildir. İnsan vücudunun önemli ihtiyaçlarından olan ve maalesef ki vücudumuz tarafından üretilemeyen Omega-6 yağ oranı kanola yağında çok yüksektir. Mısır yağında 7’ye 1 oranında Omega-6 varken bu oran kanola yağında 2’ye 1 oranındadır. Omega-6, yapılan birçok araştırmaya göre insan vücudunda meydana gelebilecek birçok sorunu daha ortaya çıkmadan yok edebilme özelliği taşımaktadır.

Kanola yağı ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken tek konu, ki aslında diğer tüm besinlerde de en dikkat edilmesi gereken noktadır; satın alacağınız kanola yağının organik kanola tohumlarından üretilmiş olmasıdır.


Avokado Yağı

Avokado, çok yönlü olmasıyla bilinen bir meyvedir. Meyve olarak yenebildiği gibi, salatalarda da kullanılan avokadonun yağı ise, en sağlıklı yağlar arasında yer alır. Yetişkin avokado meyvesinden üretilen avokado yağı, lezzetli ve hafif bir yağdır.

Avokado yağı aynı zamanda bir rekora sahiptir. 260 dereceden daha yüksek sıcaklıklara yanmadan dayanabilen avokado yağı, yanmaya karşı diğer tüm sıvı yağlardan daha dayanıklıdır. Diğer bir deyişle, çok yüksek sıcaklıkta pişireceğiniz her yemek için avokado yağı ilk tercih olmayı hak ediyor.

Avokado yağının bir diğer avantajı ise, tereyağını anımsatan tadıdır. Kızartma konusundaki başarısının yanı sıra, lezzeti ve iştah açan kokusu nedeniyle avokado yağı salatalarda da bolca kullanılan bir yağdır.

Avokado yağı gibi mono doymamış yağlar, kötü kolesterolü düşürme konusunda da oldukça başarılıdırlar. Avokado yağının bir diğer faydası olarak da insan gözüne faydası olduğudur. Düzgün şekilde avokado yağı tüketildiği takdirde, göz bozukluklarının önlenmesine yardımcı olduğu, bazı bilimsel araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Diğer sağlıklı yağlar gibi avokado yağı da antioksidant etkileri sayesinde, detoks uygulamalarında önemli bir yardımcı olarak karşımıza çıkar. Özellikle yağlar tarafından emilen toksinleri büyük oranda ortadan kaldırır.


Zeytinyağı

En uzun zamandır insanlar tarafından kullanılan yağlardan biri olan zeytinyağı, aynı zamanda en popüler ve en sevilen sıvı yağ durumundadır. Yapılan tüm bilimsel araştırmaların ulaştığı ortak nokta, Akdeniz’e özgü yemek kültürünün sağlıklı olmasının temel nedeninin zeytinyağı olduğudur. Listemizde yer alan diğer tüm yağlar gibi zeytinyağı da kötü kolesterole karşı güçlü bir koruyucu ve iyi kolesterolü artırıcı etkileri ile dikkat çekmektedir.

Avokado yağı kadar yüksek ısılara dayanamasa da, yine de birçok yağdan çok daha yüksek ısılara dayanabilir olması zeytinyağını da kızartmalarda kullanmaya uygun bir seçim haline getirmektedir. Buna bir de zeytinyağının eşsiz tadı eklendiğinde "Bolca lezzet, bolca sağlık" sonucu ortaya çıkmaktadır.


  • : Can Arslan
  • Sep 17, 2016
  • Yorumlar: 0
İlgili Ürünler
Yorumlar: 0

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir.*