İyon Detoks Sitesine Hoşgeldiniz. Size daha iyi hizmet verebilmek için web sitemizi yeniledik. Yeni tasarımımızı beğenmeniz dileğiyle...

media

1940’lı yıllardan beri, antibiyotikler hayatımızın vazgeçilmezleri arasında sokuldular. Bunda ilaç endüstrisi kadar doktorların ve tabii ki bizim tembelliğimizin ve kolaycılığımızın payı büyüktür.

Yapılan birçok bilimsel çalışma, kısa süreli antibiyotik kullanımının bağırsak florasının düzenini bozduğunu göstermiştir. Bazı durumlarda, bu bozulma antibiyotik etkinliğinin ortadan kalkmasına kadar gittiği görülmüştür.

İlaç endüstrisinin dayattığı antibiyotikler 70 yıldır hayatımızda olmasına rağmen, asıl ve sağlıklı olan antibiyotikler, binlerce yıldır hayatımızda yer almaktadırlar; yani doğal besinler…


Doğal Koruyucu Besinler

Manuka Balı

Bilimsel çalışmalar, Manuka Balı’nın 250’den fazla bakteri türüne karşı etkili bir antibiyotik olduğunu ortaya koymuştur. Bu bal antibakteriyel, antiseptik ve antifungal etkileri ile öne çıkmaktadır. Manuka Balı cilt sorunlarına karşı cilde sürülebildiği gibi iç hastalıklara karşı ağız yolu ile de tüketilebilmektedir.

Fermente Besinler

Yüksek miktarda probiyotik içeren turşular, özellikle bağırsak temizliğinde etkili olmaktadırlar. Bağışıklık sistemimizin büyük bir bölümü bağırsak florası tarafından desteklendiği için, turşuların hayatımızdaki önemi gözden kaçırılmamalıdır.

Taze Zencefil

Salmonella ve listeria gibi besin kaynaklı hastalıklara karşı etkin koruma sağlar. Mide asit miktarını artırarak, hazımsızlık sorunun önüne geçmeye yardımcı olur.

Taze Sarımsak

Bağırsak florasına herhangi bir zarar vermeden mikropları, mantarları, kötü bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Sinüsleri temizler ve parazitlerle mücadele eder. Etkin bir antioksidandır ve DNA bozulmalarına karşı vücut direncini artırır. Güneş ışınlarının ve radyasyonun etkilerine karşı koruyucu etkileri vardır.

Elma Sirkesi

Probiyotik olarak da kullanılabilen elma sirkesi, çok güçlü bir antioksidandır. Asetik asit yönünden de zengin olan elma sirkesi, kan basıncını düzenlediği gibi, yağ yakımını hızlandırarak fazla kilolardan kurtulamaya yardımcı olur.


Bitkiler

Ekinezya

Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mantarlardan kaynaklı hastalıklar, kan dolaşımı ile ilgili hastalıklar, diş eti çekilmesi ve bademcik iltihabı gibi hastalıklarda iyileştirici etkileri görülmektedir.

Pau D’arco

Her ne kadar ülkemizde bulması zor olsa da, bulduğunuz takdirde mutfağınızda yer edinmesi gereken bitkilerden biri de Pau D’arco olmalıdır. Bu bitki bağırsaklara yerleşip, ciddi şekilde zarar veren "Candida" adlı mantar türüne karşı oldukça etkilidir.


Yağlar

Hindistan Cevizi Yağı

Cildi nemlendirir ve ince çizgilerin görünümünü yumuşatır. Şeker isteğini azaltır ve metabolizmayı hızlandırır. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olup, bağışıklık sistemini güçlendirerek insülin direncine karşı koruma sağlar. Günde 2 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı tüketmek, normalden daha fazla kalori harcamayı sağlar.

Keklikotu Yağı

Ayak ve el mantarının yok edilmesine yardımcı olur. Parazitlere ve sinüs problemlerine karşı etkin koruma sağlar.


Ekstraktlar

Üzüm Çekirdeği Ekstraktı

Mantara karşı etkili olan üzüm çekirdeği ekstraktı, aynı zamanda antibakteriyel ve antimikrobiyal etkilere sahiptir. Genel olarak birçok enfeksiyona karşı faydası olan bu ekstrakt, siğillerde de olumlu sonuçlar verebilmektedir.

Zeytin Yaprağı Ekstraktı

Sızma zeytinyağının üretildiği zeytinlerle aynı ağaçların yapraklarından üretilir. Ateş düşürmede çok başarılı sonuçlara sahip olan ekstrakt, birçok hastalık sonucunda ortaya çıkan ateşin düşürülmesinde kullanılabilir. Candida mantarına karşı da etkili bir çözüm olabilmektedir.


Süper Etkili Baharatlar

Muskat

Uykusuzluğa karşı güçlü bir çözüm olan muskat, zihinsel sağlığımızı korumaya yardımcı olur. Depresyon ve anksiyete gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Rezene

Metabolizmayı güçlendirmesinin yanı sıra, sindirimi kolaylaştırır. Hazımsızlığa ve mide bulantılarına karşı etkilidir.

Kakule

Özellikle böbrek faaliyetlerini düzenleme konusunda etkilidir. Cinsel isteksizlik, halsizlik, sık sık idrara çıkma gibi sorunların çözümüne yardımcı olur.

Karanfil

Boğaz ve konuşma ile ilgili sorunların çözümünde etkin bir yardımcıdır. Kaynatılıp, suyu içildiğinde hıçkırık sorununu çözebilir.

Kimyon

Akciğerlerin ısısını düşürmesinin yanında, sindirimi kolaylaştırır. Metabolizmayı ciddi bir şekilde güçlendirerek, yüksek enerji gerektiren kardiyo çalışmalarının daha rahat gerçekleştirilmesine yardımcı olur.

  • : Can Arslan
  • Sep 17, 2016
  • Yorumlar: 0
İlgili Ürünler
Yorumlar: 0

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir.*